Europeana - metadane - wymagania minimalne: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki BUWr
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(zamiana linków na wewnętrzne)
 
(Nie pokazano 5 wersji utworzonych przez jednego użytkownika)
Linia 1: Linia 1:
Europeana ustaliła listę elementów metadanych, obowiązkowych w EDM ([https://pro.europeana.eu/page/edm-documentation Europeana Data Model]). Na liście tej znalazły się:
==Dział==
[[Metadane|Metadane opisowe]]
 
 
Europeana ustaliła listę elementów metadanych, obowiązkowych w EDM ([https://pro.europeana.eu/page/edm-documentation Europeana Data Model]). Elementy te są niezbędne aby obiekt cyfrowy został opublikowany w ramach Europeana Collections. Na liście tej znalazły się:
   
   
# Tytuł (dc:title) lub opis (dc:description) – unikalne w ramach danego zestawu rekordów.  
# Tytuł (dc:title) lub opis (dc:description) – powinny być unikalne w ramach danego zestawu rekordów.  
# Język dokumentu (dc:language)  
# Dla każdego obiektu tekstowego należy oznaczyć język dokumentu (dc:language), dla obiektów innego typu mediów (audio, wideo, zdjęcia inskrypcji, itp.), jeśli to możliwe, również oznaczamy język obiektu,
# Typ obiektu cyfrowego (edm:WebResource zgodny z typem EDM) dopuszczalna jest jedna z pięciu wartości: TEXT, IMAGE, SOUND,VIDEO, i 3D.  
# Typ obiektu cyfrowego (edm:WebResource zgodny z typem EDM) dopuszczalna jest jedna z pięciu wartości: TEXT, IMAGE, SOUND,VIDEO i 3D.
# Jedno z pól: temat[yka] obiektu dziedzictwa kulturowego (dc:subject), rodzaj obiektu (dc:type), lokalizacja prezentowana w obiekcie (dcterms:spatial), lub określenie tematyki czasowej (dcterms:temporal).  
# Jedno z pól opisujących treść przedstawioną w obiekcie cyfrowym oraz dostarczających szczegółowe informacje na temat obiektu: temat[yka] obiektu dziedzictwa kulturowego (dc:subject), rodzaj obiektu (dc:type), lokalizacja prezentowana w obiekcie (dcterms:spatial), lub określenie tematyki czasowej (dcterms:temporal).
# każdy rekord metadanych dostarczony lub wzbogacony przez użytkowników musi zawierać atrybut edm:ugc = true  
# każdy rekord metadanych dostarczony lub wzbogacony przez użytkowników (np. podczas kampanii organizowanych przez Europeanę) musi zawierać atrybut edm:ugc = true
# informacja o dostawcy obiektu (edm:dataProvider)  
# informacja o instytucji dziedzictwa kulturowego, dostarczającej dane do instytucji agregującej(edm:dataProvider)
# informacja o bezpośrednim dostawcy rekordów do Europeany – instytucji agregującej lokalnie metadane (edm:provider),  
# informacja o bezpośrednim dostawcy rekordów do Europeany – instytucji agregującej lokalnie metadane (edm:provider),  
# URL (edm:isShownBy i/lub edm:isShownAt – zalecane jest wypełnienie obu tych pól) do zasobu prezentowanego na stronie instytucji, instytucji agregującej lub odnośnik bezpośredni. Rekomendowane jest dostarczenie dostępu do plików w formacie umożliwiającym pobieranie (jpg, mp3, pdf)
# URL do obiektu cyfrowego na stronie dostawcy lub instytucji agregującej (edm:isShownAt - odnośnik do strony internetowej zawierającej obiekt cyfrowy i/lub edm:isShownBy - bezpośredni odnośnik do obiektu cyfrowego). Zalecane jest wypełnienie obu tych pól. Rekomendowane jest zapewnienie dostępu do plików w formacie umożliwiającym pobieranie (jpg, mp3, pdf)  
# oznaczenia praw w polu edm:rights wraz z URI do definicji tych praw (dostępne na stronie https://pro.europeana.eu/page/available-rights-statements)
# oznaczenia praw w polu edm:rights wraz z URI do definicji tych praw (dostępne na stronie https://pro.europeana.eu/page/available-rights-statements)  
# każdy zasób opisany w metadanych musi zawierać niepowtarzalny identyfikator.
# każdy zasób (edm:ProvidedCHO, edm:WebResource, ore:Aggregation) opisany w metadanych musi zawierać stały, identyfikator wykorzystany następnie do utworzenia stałego linku w zasobach Europeane Collections i w API.

Aktualna wersja na dzień 09:36, 16 mar 2022

Dział

Metadane opisowe


Europeana ustaliła listę elementów metadanych, obowiązkowych w EDM (Europeana Data Model). Elementy te są niezbędne aby obiekt cyfrowy został opublikowany w ramach Europeana Collections. Na liście tej znalazły się:

  1. Tytuł (dc:title) lub opis (dc:description) – powinny być unikalne w ramach danego zestawu rekordów.
  2. Dla każdego obiektu tekstowego należy oznaczyć język dokumentu (dc:language), dla obiektów innego typu mediów (audio, wideo, zdjęcia inskrypcji, itp.), jeśli to możliwe, również oznaczamy język obiektu,
  3. Typ obiektu cyfrowego (edm:WebResource zgodny z typem EDM) dopuszczalna jest jedna z pięciu wartości: TEXT, IMAGE, SOUND,VIDEO i 3D.
  4. Jedno z pól opisujących treść przedstawioną w obiekcie cyfrowym oraz dostarczających szczegółowe informacje na temat obiektu: temat[yka] obiektu dziedzictwa kulturowego (dc:subject), rodzaj obiektu (dc:type), lokalizacja prezentowana w obiekcie (dcterms:spatial), lub określenie tematyki czasowej (dcterms:temporal).
  5. każdy rekord metadanych dostarczony lub wzbogacony przez użytkowników (np. podczas kampanii organizowanych przez Europeanę) musi zawierać atrybut edm:ugc = true
  6. informacja o instytucji dziedzictwa kulturowego, dostarczającej dane do instytucji agregującej(edm:dataProvider)
  7. informacja o bezpośrednim dostawcy rekordów do Europeany – instytucji agregującej lokalnie metadane (edm:provider),
  8. URL do obiektu cyfrowego na stronie dostawcy lub instytucji agregującej (edm:isShownAt - odnośnik do strony internetowej zawierającej obiekt cyfrowy i/lub edm:isShownBy - bezpośredni odnośnik do obiektu cyfrowego). Zalecane jest wypełnienie obu tych pól. Rekomendowane jest zapewnienie dostępu do plików w formacie umożliwiającym pobieranie (jpg, mp3, pdf)
  9. oznaczenia praw w polu edm:rights wraz z URI do definicji tych praw (dostępne na stronie https://pro.europeana.eu/page/available-rights-statements)
  10. każdy zasób (edm:ProvidedCHO, edm:WebResource, ore:Aggregation) opisany w metadanych musi zawierać stały, identyfikator wykorzystany następnie do utworzenia stałego linku w zasobach Europeane Collections i w API.