BC import metadanych: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki BUWr
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
 
Linia 5: Linia 5:




Pełny opis obsługiwanych rozszerzeń i aspektów technicznych znajduje się w [https://confluence.man.poznan.pl/community/display/DLI6/01.+Import+i+eksport+metadanych dokumentacji do 6. generacji systemu dLibra oraz 1. generacji systemu dMuseion], poniżej znajduje się krótka instrukcja najczęściej wykorzystywanych:
Pełny opis obsługiwanych rozszerzeń i aspektów technicznych znajduje się w [https://confluence.man.poznan.pl/community/display/DLI6/01.+Import+i+eksport+metadanych dokumentacji do 6. generacji systemu dLibra oraz 1. generacji systemu dMuseion], poniżej znajduje się krótka instrukcja dla najczęściej wykorzystywanych:
# [[#Import z formatu MARC 21|Import z formatu MARC 21]]
# [[#Import z formatu MARC 21|Import z formatu MARC 21]]
# [[#Eksport metadanych z istniejącego opisu i ich import do nowej publikacji|Eksport metadanych z istniejącego opisu i ich import do nowej publikacji]]
# [[#Eksport metadanych z istniejącego opisu i ich import do nowej publikacji|Eksport metadanych z istniejącego opisu i ich import do nowej publikacji]]

Aktualna wersja na dzień 11:13, 12 sie 2020

Wykorzystanie importu przy wprowadzaniu metadanych do opisów w Bibliotece Cyfrowej UWr, Muzeum Cyfrowym UWr oraz Repozytorium UWr

Wprowadzając metadane do opisów można wykorzystać metadane z już istniejących rekordów z innych systemów i formatów (MARC 21, XML, BIBTeX, CSV, .properties) lub z już wcześniej wprowadzonych opisów w aplikacji redaktora dLibra.


Pełny opis obsługiwanych rozszerzeń i aspektów technicznych znajduje się w dokumentacji do 6. generacji systemu dLibra oraz 1. generacji systemu dMuseion, poniżej znajduje się krótka instrukcja dla najczęściej wykorzystywanych:

  1. Import z formatu MARC 21
  2. Eksport metadanych z istniejącego opisu i ich import do nowej publikacji

Import z formatu MARC 21

Import ten wykorzystuje domyślną konfigurację mapowania pól z formatu MARC 21 na atrybuty systemu dLibra wbudowaną w rozszerzenie aplikacji lub inną, zawartą w uprzednio przygotowanych plikach tekstowych. Pliki znajdują się w lokalizacji C:\Users\<nazwa uzytkownika>\.dlibra\extensions\config\marcImport

Domyślna konwersja pól z formatu MARC 21 na pola opisu została przedstawiona w dokumentacji.

Aby zastosować własne mapowanie należy przygotować plik analogicznie do informacji zawartych w dokumentacji wyżej i wskazać go jako źródło w menu Aplikacji Redaktora:


Dlibra import konfiguracja1.jpg Dlibra import konfiguracja2.jpg


Jest to czynność jednorazowa, po właściwym ustawieniu parametrów nie trzeba wykonywać jej ponownie. W przypadku problemów z utworzeniem pliku lub z jego konfiguracją należy zgłosić się do administratora dLibry, najlepiej przez system pomocy BU.

Aby utworzyć opis z wykorzystaniem wartości z rekordu bibliograficznego w formacie MARC 21 należy:

1. odnaleźć właściwy rekord w systemie VIRTUA, kliknąć prawym przyciskiem myszy i zapisać go na dysku w postaci pliku MARC (binarny) - zostanie zapisany plik z rozszerzeniem .rec


Virtua zapisz.jpg


Virtua eksport marc.jpg


2. utworzyć nowy obiekt w systemie dLibra, wybierając w edytorze wartości atrybutów narzędzie Importuj... i wskazując zapisany plik

Dlibra import marc.jpg


3. w wyniku tej operacji pola opisu nowego obiektu zostaną wypełnione pobranymi metadanymi:

Wynik importu marc.jpg


Opis należy zmodyfikować zgodnie z potrzebami, dodając/usuwając/edytując zaimportowane metadane mając na uwadze, że w przypadku importu z formatu MARC 21 wiele pól może wymagać korekty. W przypadku zauważenia, że poszczególne pola i podpola z formatu nie trafiają we właściwe pola opisu mapowanie można poprawić, zmieniając zawartość tekstowego pliku konfiguracyjnego.

Po dokonaniu korekty opisu można przejść do kolejnego kroku kreatora nowego obiektu.

Eksport metadanych z istniejącego opisu i ich import do nowej publikacji

Jeśli większość atrybutów w opisie nowej publikacji pokrywa się z już istniejącym opisem to można je wykorzystać używając narzędzi Eksportuj... / Importuj... dostępnych w pasku narzędzi edytora wartości atrybutów. Aby utworzyć opis należy:

1. odnaleźć właściwy opis w systemie dLibra i wyeksportować go w formacie RDF

Dlibra eksport metadanych.jpg


2. utworzyć nowy obiekt, wybierając w edytorze wartości atrybutów narzędzie Importuj... i wskazując zapisany plik

Dlibra import metadanych.jpg


3. w wyniku tej operacji pola opisu nowego obiektu zostaną wypełnione pobranymi metadanymi:

Wynik importu metadanych.jpg


Opis można zmodyfikować zgodnie z potrzebami, dodając/usuwając/edytując zaimportowane metadane, a następnie przejść do kolejnego kroku kreatora.