Przygotowanie sposobu prezentacji obiektu

Z Wiki BUWr
Wersja z dnia 12:22, 29 kwi 2022 autorstwa Aleksandra Zawadzka (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "Przygotowując obiekt obiekt do RUwr konieczne będzie jest rozważenie zasad prezentacji obiektu. Domyślnym zachowaniem systemu dLibra jest przesłanie treści publ…")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przygotowując obiekt obiekt do RUwr konieczne będzie jest rozważenie zasad prezentacji obiektu.

Domyślnym zachowaniem systemu dLibra jest przesłanie treści publikacji na komputer czytelnika. W tym momencie kopia cyfrowej publikacji opuszcza bibliotekę cyfrową i to co się z nią dalej dzieje zależy przede wszystkim od czytelnika. Pliki z treścią prezentowane są przez przeglądarkę WWW zainstalowaną na komputerze czytelnika, opcjonalnie przy pomocy dodatkowego oprogramowania. Domyślnie system dLibra nie blokuje w żaden sposób możliwości zapisywania wyświetlonej publikacji na dysk czydrukowania jej. Jeżeli sam format publikacji umożliwia zablokowanie pewnych czynności, np. zablokowanie drukowania z plików PDF, to dLibra nie ingeruje w żaden sposób w te mechanizmy. Za: https://docs.psnc.pl/pages/viewpage.action?pageId=1159314

Wprowadzenie ewentualnych ustawień technicznych zabezpieczających treści w deponowanym pliku będzie zadaniem licencjodawcy. Kolejnym krokiem będzie uzgodnienie zapisów umownych dotyczących zdeponowania pliku w Repozytorium UWr. Standardowa umowa z Autorem proponowana w serwisie Dla koordynatorów umożliwia Licencjodawcy (Autorowi) wybór sposobu udostępniania treści. Autor może wyrazić zgodę na: dostęp publiczny dla wszystkich (3.1) dostęp ograniczony tylko do określonych lokalizacji (3.2) w sieci wewnętrznej UWr (IP) tylko dla danego Wydziału (IP) Spotykamy się także z ograniczeniami, niewymienionymi w przywołanych wzorcach np. "tylko na końcówkach w Bibliotece Uniwersyteckiej", "tylko dla użytkowników zalogowanych". Dostęp publiczny może być również ograniczony przez Autora w odniesieniu do daty ("dostęp w sieci Internet od dnia...", p. 3.2).

Zadaniem redaktora/koodynatora jest odpowiednie przeniesienie tych wszystkich elementów do dLibry. Poniżej prezentujemy tabelę z opisem parametrów i atrybutów prowadzących do wskazanych efektów.