BC import metadanych

Z Wiki BUWr
Wersja z dnia 19:36, 11 sie 2020 autorstwa Anna Osowska (dyskusja | edycje) (Utworzono nową stronę "== Wykorzystanie importu przy wprowadzaniu metadanych do opisów w Bibliotece Cyfrowej UWr, Muzeum Cyfrowym UWr oraz Repozytorium UWr == Wprowadzając metadane do opis...")
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Wykorzystanie importu przy wprowadzaniu metadanych do opisów w Bibliotece Cyfrowej UWr, Muzeum Cyfrowym UWr oraz Repozytorium UWr

Wprowadzając metadane do opisów można wykorzystać metadane z już istniejących rekordów z innych systemów i formatów (MARC 21, XML, BIBTeX, CSV, .properties) lub z już wcześniej wprowadzonych opisów w aplikacji redaktora dLibra.


Pełny opis obsługiwanych rozszerzeń i aspektów technicznych znajduje się w dokumentacji do 6. generacji systemu dLibra oraz 1. generacji systemu dMuseion, poniżej znajduje się krótka instrukcja najczęściej wykorzystywanych:

  1. Import z formatu MARC 21
  2. Eksport metadanych z istniejącego opisu i ich import do nowej publikacji

Import z formatu MARC 21

Import ten wykorzystuje domyślną konfigurację mapowania pól z formatu MARC 21 na atrybuty systemu dLibra wbudowaną w rozszerzenie aplikacji lub inną, zawartą w uprzednio przygotowanych plikach tekstowych. Pliki znajdują się w lokalizacji C:\Users\<nazwa uzytkownika>\.dlibra\extensions\config\marcImport

Domyślna konwersja pól z formatu MARC 21 na pola opisu została przedstawiona w dokumentacji.

Aby zastosować własne mapowanie należy przygotować plik analogicznie do informacji zawartych w dokumentacji wyżej i wskazać go jako źródło w menu Aplikacji Redaktora:


Dlibra import konfiguracja1.jpg Dlibra import konfiguracja2.jpg


Jest to czynność jednorazowa, po właściwym ustawieniu parametrów nie trzeba wykonywać jej ponownie. W przypadku problemów z utworzeniem pliku lub z jego konfiguracją należy zgłosić się do administratora dLibry, najlepiej przez system pomocy BU.


Eksport metadanych z istniejącego opisu i ich import do nowej publikacji