BC metadane: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki BUWr
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Linia 5: Linia 5:
Opis został przygotowany dla narzędzi dLibra oraz dMuseion.
Opis został przygotowany dla narzędzi dLibra oraz dMuseion.
<ol>
<ol>
<li>Dla poszczególnych kolekcji tworzymy foldery, w których w odpowiednich polach atrybutów wprowadzamy wartości wspólne dla obiektów cyfrowych.
<li>Dla poszczególnych kolekcji tworzymy katalogi, w których w odpowiednich polach atrybutów wprowadzamy wartości wspólne dla obiektów cyfrowych.




</li>
</li>
<li>Opisy poszczególnych obiektów z danej kolekcji tworzymy wewnątrz odpowiedniego folderu, co zapewni nam swego rodzaju dziedziczenie właściwości wpisanych do metadanych tego folderu (właściwości te są wkopiowywane do metadanych obiektu i przechodzą z nim nawet w przypadku przeniesienia obiektu do innego folderu).</li>
<li>Opisy poszczególnych obiektów z danej kolekcji tworzymy wewnątrz odpowiedniego katalogu, co zapewni nam swego rodzaju dziedziczenie właściwości wpisanych do metadanych tego katalogu(właściwości te są wkopiowywane do metadanych obiektu i przechodzą z nim nawet w przypadku przeniesienia obiektu do innego folderu).</li>
<li>Atrybuty o wartościach wspólnych dla całej kolekcji, wypełniane w folderze, to:
<li>Atrybuty o wartościach wspólnych dla całej kolekcji, wypełniane w folderze, to:
<ol style="list-style-type:lower-alpha">
<ol style="list-style-type:lower-alpha">

Wersja z 09:51, 25 mar 2020

Wprowadzanie metadanych do opisów w bibliotekach cyfrowych BUWr i UWr

Niniejszy artykuł ma na celu usystematyzowanie ustaleń i zaleceń dotyczących wprowadzania metadanych w opisach obiektów cyfrowych dodawanych do bibliotek cyfrowych BUWr oraz UWr, w tym obiektów tworzonych w ramach projektu Leopoldina online.

Opis został przygotowany dla narzędzi dLibra oraz dMuseion.

  1. Dla poszczególnych kolekcji tworzymy katalogi, w których w odpowiednich polach atrybutów wprowadzamy wartości wspólne dla obiektów cyfrowych.
  2. Opisy poszczególnych obiektów z danej kolekcji tworzymy wewnątrz odpowiedniego katalogu, co zapewni nam swego rodzaju dziedziczenie właściwości wpisanych do metadanych tego katalogu(właściwości te są wkopiowywane do metadanych obiektu i przechodzą z nim nawet w przypadku przeniesienia obiektu do innego folderu).
  3. Atrybuty o wartościach wspólnych dla całej kolekcji, wypełniane w folderze, to:
    1. oznaczenie praw w języku polskim – wypełniamy w zakładce językowej polskiej (PL),
    2. oznaczenie praw w języku angielskim – wypełniamy w zakładce językowej angielskiej (EN),
    3. osoby realizujące projekt Leopoldina w sekcji Opis do atrybutu Sponsor digitalizacji wstawiają w zakładce niezależnej informacje o sponsorze, tj. Leopoldina online,