Metadane pojedynczych plików

Z Wiki BUWr
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

W oknie dopisywania nowego obiektu dla danych badawczych został zdefiniowany widok metadanych pn. “Dane badawcze”. Zawiera zestaw atrybutów szczególnie przydatnych do tworzenia metadanych dla tej grupy obiektów. Jeśli atrybuty wykazane w tym widoku byłyby niewystarczające redaktor może rozszerzyć widok tj. wybrać z pola wyboru widoków wartość "Wszystkie atrybuty). Poniżej opisano atrybuty rekomendowane dla obiektów typu Dane badawcze do zastosowania tak w obiektach grupowych, jak i dla pojedynczych plików.

Tytuł - pole zawiera tytuł i ewentualne dodatki do tytułu.

Jeśli język tytułu jest oczywisty i możliwy do określenia, a w systemie jest zakładka dla tego języka, należy go umieścić w tej zakładce językowej. Wpisywanie tytułu w zakładkę Niez. powinno mieć miejsce tylko wtedy, kiedy faktycznie nie ma innej możliwości.

Tytuł odmienny - pole wypełniane w sytuacji, gdy deponowany dokument posiada dodatkową formę tytułu np. inną wersję językową lub tytuł równoległy. Jeśli język tytułu jest oczywisty i możliwy do określenia, a w systemie jest zakładka dla tego języka, należy go umieścić w tej zakładce językowej. Wpisywanie tytułu w zakładkę Niez. powinno mieć miejsce tylko wtedy, kiedy faktycznie nie ma innej możliwości.

Autor - zawiera: nazwisko, imię, ewentualnie daty biograficzne, w uzasadnionych przypadkach nazwę instytucji. W polu podaje się nazwiska i imiona wszystkich osób uznanych za autorów. Jeśli pożądane jest podkreślenie roli danej osoby należy wybrać pole Współtwórca. Dane kolejnych autorów wpisywane są do kolejnych wystąpień pola tj. po wciśnięciu Tab.

Zakładka PL

ORCID - ORCID (Open Researcher and Contributor ID) – kod alfanumeryczny stworzony dla unikalnego identyfikowania autorów i współautorów publikacji naukowych i akademickich. Pole typu link - trzeba podać odnośnik do serwisu ORCID i identyfikator ORCID Przykład zapisu: . https://orcid.org/0000-0001-9208-4886 0000-0001-9208-4886

Zakładka PL

Temat i słowa kluczowe - temat obiektu. Ma charakter krótkich haseł. Słowa kluczowe należy zapisywać z małej litery, chyba, że jest to nazwa własna. Nie należy używać żadnych znaków dodatkowych: cudzysłowów, przecinków. Kolejne słowa kluczowe wpisywane są do kolejnych wystąpień pola tj. po wciśnięciu Tab. Pole Temat i słowa kluczowe wypełnia się w odpowiednich zakładkach językowych: PL dla wyrażeń w języku polskim, EN dla wyrażeń w języku angielskim. Jeśli potrzebne inne języki - w zakładce Niez.