RUWr opracowanie doktoratów

Z Wiki BUWr
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Deponowanie tekstów prac doktorskich w Repozytorium reguluje Zarządzenie Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego nr 187/2021 [link]. Zgodnie z tymi zapisami w Repozytorium składowane są obronione prace doktorskie tj. po nadaniu stopnia doktora przez odpowiednią radę dyscypliny i Senat Uczelni.

Dostarczenie do Repozytorium wersji elektronicznej obronionej pracy może być przedmiotem współpracy na linii autor (doktor)-koordynator (redaktor) wydziałowy lub rada dyscypliny naukowej (sekretarz) – koordynator (redaktor) wydziałowy. Tę kwestię pozostawiamy do ustalenia na wydziałach prowadzących czynności administracyjne dla danej dyscypliny naukowej.

Koordynator wydziałowy przedstawia autorowi wzór umowy o licencję niewyłączną pozwalającą na zdeponowanie doktoratu w RUWr [link]. Praca doktorska może być upubliczniona na jednej z licencji Creative Commons, ale nie ma takiego wymogu odgórnego. W przypadku prac oficjalnie wydanych w firmach prowadzących działalność wydawniczą konieczne jest pozyskanie zgody wydawcy na umieszczenie tekstu w Repozytorium – [link do umowy z wydawcą] lub uprzednie, przed drukiem, ustalenie takiego zamierzenia.

Jeśli praca niepublikowana – brak nazwy wydawcy (pusty atrybut Wydawca, dodatkowo można również wskazać uzupełniającą kolekcję Prace niepublikowane).

Od strony technicznej proces deponowania zawsze będzie się składał z następujących etapów : przygotowanie struktury, zdeponowanie pliku i wprowadzenie metadanych.

Pod pojęciem przygotowanie struktury rozumie się : wybór kolekcji/podkolekcji w ramach RUWr, wskazanie katalogu, gdzie będą umieszczane pliki w RUWr i ewentualnie przygotowanie struktury Opis doktoratu (publikacja grupowa). Wyborów tych dokonuje redaktor we współpracy z koordynatorem wydziałowym. Rozprawy powinno się umieszczać w kolekcji Doktoraty w ramach kolekcji głównej danego Wydziału. Porządek wewnątrz kolekcji Doktoraty ustala koordynator wydziałowy - może to być porządkowanie chronologiczne a następnie wg autorów i/lub tytułów lub z pominięciem porządkowania chronologicznego.

Pliki przygotowywane są poza systemem repozytorium. Podczas ich przygotowywania warto wziąć pod uwagę wskazówki techniczne RUWr [link].

Opracowanie metadanych dla rozprawy doktorskiej w RUWr uzależnione będzie od jej kształtu.

Zgodnie z zapisami Ustawą o szkolnictwie wyższym i nauce z 20.07.2018 roku (art. 187) rozprawę doktorską może stanowić praca pisemna, w tym monografia naukowa, zbiór opublikowanych i powiązanych tematycznie artykułów naukowych, praca projektowa, konstrukcyjna, technologiczna, wdrożeniowa lub artystyczna, a także samodzielna i wyodrębniona część pracy zbiorowej. Do rozprawy doktorskiej dołącza się streszczenie w języku angielskim, a do rozprawy doktorskiej przygotowanej w języku obcym również streszczenie w języku polskim. W przypadku, gdy rozprawa doktorska nie jest pracą pisemną, dołącza się opis w językach polskim i angielskim.

Zgodnie ze stanowiskiem Rady Doskonałości Naukowej z dnia 19.11.2020 r.

należy uznać, iż w świetle art. 187 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce dopuszczalne jest, aby rozprawa doktorska, jako praca pisemna, składała się po części z prac opublikowanych, jak i takich, których wyniki jeszcze nie zostały opublikowane.

W przypadku prac wieloelementowych : zbiory prac wydanych i nieopublikowanych, zbiory artykułów lub oraz stanowiących części prac zbiorowych konieczne będzie ustalenie struktury hierarchicznej.