Korekta transkrypcji: Różnice pomiędzy wersjami

Z Wiki BUWr
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(UWAGA! Usunięcie treści (strona pozostała pusta)!)
Znacznik: Usunięcie całej zawartości strony
 
Linia 1: Linia 1:
== Formatowanie tekstu ==
 
TransLab umożliwia podstawowe formatowanie tekstu transkrypcji: pogrubienie [[Plik:Pogrubienie.jpg]] oraz kursywa [[Plik:Kursywa.jpg]]. Dostępna jest również lista podstawowych znaków specjalnych [[Plik:Znaki specjalne.jpg]], które można wstawić do transkrypcji. Wszystkie trzy przyciski znajdują się w górnej części [[Transkrypcja_manualna#Pasek_narz.C4.99dzi_wynik.C3.B3w_transkrypcji|paska narzędzi wyników transkrypcji]].
== Formatowanie wierszy ==
Przyciski formatowania wierszy znajdują się w środkowej części [[Transkrypcja_manualna#Pasek_narz.C4.99dzi_wynik.C3.B3w_transkrypcji|paska narzędzi wyników transkrypcji]]. Po wyborze formatowania dla danego wiersza, po jego prawej stronie pojawi się ikona oznaczenia formatowania. Dla jednego wiersza jest możliwe tylko jedno oznaczenie.
=== Oznaczenie akapitu ===
Aby wskazać, który fragment tekstu tworzy akapit należy zaznaczyć ostatni wiersz wchodzący w jego skład i wybrać [[Plik:Koniec akapitu.jpg]]. Program automatycznie uzna, że wszystkie wcześniejsze wiersze, aż do poprzedniego oznaczenia formatowania, są częścią tego akapitu.
=== Lista ===
Aby wskazać, który fragment tekstu stanowi element listy należy zaznaczyć wiersz, w którym jest zawarty (każdy element listy powinien być oznaczony osobnym [[Transkrypcja_manualna#Dodawanie_obszaru_transkrypcji|obszarem transkrypcji]], czyli być w osobnym wierszu), kliknąć [[Plik:Lista 01.jpg]] i wybrać opcję "koniec elementu listy". Analogicznie do oznaczenia paragrafu program uzna, że wszystkie wcześniejsze wiersze, aż do poprzedniego oznaczenia formatowania, są częścią tego elementu. Każdy element listy powinien otrzymać oznaczenie "koniec elementu listy". Wyjątkiem jest ostatni z nich, który należy oznaczyć jako "koniec listy" (poprzez kliknięcie [[Plik:Lista 01.jpg]] i wybranie opcji "koniec listy").
=== Nagłówek, stopka i numer strony ===
Te trzy rodzaje oznaczeń znajdują się pod zbiorczą ikoną [[Plik:Naglowek stopka nr 01.jpg]]. Po kliknięciu otwiera się lista, z której należy wybrać jedną z opcji. Każdy z fragmentów, który ma otrzymać oznaczenie powinien znajdować się w osobnym [[Transkrypcja_manualna#Dodawanie_obszaru_transkrypcji|obszarze transkrypcji]], nawet jeżeli znajdują się obok siebie na stronie (np. gdy numer strony sąsiaduje z [https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBywa_pagina żywą paginą]). Jeżeli nagłówek lub stopka składają się z więcej niż jednego wiersza, każdy z nich powinien otrzymać własne oznaczenie.
=== Tytuł ===
TransLab umożliwia oznaczanie tytułów w sposób hierarchiczny, w trzech stopniach, analogicznie do znanych programów tekstowych. Po kliknięciu [[Plik:Tytuly 01.jpg]] otworzy się lista, z której można wybrać oznaczenie końca tytułu danego stopnia. Podobnie jak w powyższych przypadkach, program uzna, że wszystkie wcześniejsze wiersze, aż do poprzedniego oznaczenia formatowania, są częścią tytułu.
=== Ilustracja ===
Jeżeli w transkrybowanym dokumencie znajduje się ilustracja, należy objąć ją osobnym [[Transkrypcja_manualna#Dodawanie_obszaru_transkrypcji|obszarem transkrypcji]], a następnie kliknąć [[Plik:Ilustracja 01.jpg]] i wybrać opcję "ilustracja". Fragment pliku graficznego zawarty w tym obszarze transkrypcji zostanie wyeksportowany jako obraz do plików hOCR, TEI, EPUB oraz MOBI. Aby nadać oznaczenie dla podpisu do ilustracji należy zaznaczyć zawierający go wiersz i po kliknięciu [[Plik:Ilustracja 01.jpg]] wybrać opcję "podpis pod ilustracją".
=== Tabela ===
Gdy w tekście występuje tabela, każdy jej element powinien znajdować się w osobnym [[Transkrypcja_manualna#Dodawanie_obszaru_transkrypcji|obszarze transkrypcji]]. Na przykład w przypadku komórki składającej się z trzech wierszy, będą to trzy obszary transkrypcji. Dla tak przygotowanych wierszy należy wybrać oznaczenia poprzez kliknięcie [[Plik:Tabela 01.jpg]] i wybranie z listy odpowiedniej opcji: koniec komórki, koniec wiersza lub koniec tabeli. Podobnie jak w powyższych przypadkach program uzna, że wszystkie wcześniejsze wiersze, aż do poprzedniego oznaczenia formatowania, są częścią komórki/wiersza/tabeli.
=== Usuwanie oznaczeń formatowania wierszy===
Aby usunąć oznaczenie należy kliknąć na jego ikonę po prawej stronie wiersza i wybrać opcję "usuń".
== Komentarze ==
Aby dodać komentarz do transkrybowanego wiersza należy kliknąć [[Plik:Komentarz 01.jpg]], co wywoła okno dialogowe, w którym można wpisać treść wiadomości. Przy skomentowanym wierszu (po prawej stronie) pojawi się [[Plik:Komentarz 04.jpg]]. Po kliknięciu na [[Plik:Komentarz 04.jpg]] wyświetli się okno dialogowe z treścią, autorem i czasem utworzenia komentarza oraz opcją dodania dodatkowej wiadomości.<br>
Treści komentarzy nie będą [[Eksport_wynik%C3%B3w|eksportowane]] w wynikach transkrypcji.

Aktualna wersja na dzień 16:53, 18 mar 2025