RUWr opracowanie danych badawczych

Z Wiki BUWr
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Przygotowując metadane dla zestawu danych badawczych należy pilnować decyzji podjętych w Planie Zarządzania Danymi Badawczymi. Więcej na ten temat można przeczytać na stronach Biblioteki Uniwersyteckiej. Metadane wprowadzane do Repozytorium Uniwersytetu Wrocławskiego są tylko częścią procedury zarządzania danymi badawczymi danego projektu.

Przygotowanie metadanych może wydawać się procesem żmudnym, jednak jego celem jest przedstawienie czytelnikowi - użytkownikowi Repozytorium dokładnego opisu deponowanego zasobu. Osoba zainteresowana badaniami z danej dyscypliny (opisanej w atrybucie Dyscyplina) lub szczegółowymi zagadnieniami (opisanymi w słowach kluczowych i w atrybucie Opis) powinna uzyskać precyzyjną, wiarygodną i w miarę możliwości kompleksową informację co zawiera prezentowany zestaw i jak z niego skorzystać (przy pomocy jakich narzędzi /aplikacji, w jakich warunkach prawnych).

Jeśli celem grupy badawczej prezentującej swoje wyniki jest szerokie upowszechnienie zebranych danych należy je przedstawić w szeroko wykorzystywanym (popularnym) formacie tak, by można je było odczytać i/lub pobrać i dalej przetwarzać. W tym zakresie polecamy zapoznanie się z tekstem 5 poziomów otwartości danych od PDF do LOD

Drugim powodem konieczności zwrócenia bacznej uwagi na metadane jest możliwość rozpowszechnienia informacji o zdeponowanych obiektach. To nie tylko kwestia powiązania z serwisami DOI czy ORCID, charakterystycznymi dla nauki, ale przede wszystkim związek z wyszukiwarkami Google, Google Scholar i innymi współpracującymi z Repozytorium. Poprawnie technicznie i szczegółowo opisane metadanymi dokumenty (obiekty) mają większe szanse na ich znalezienie przez roboty przeszukujące sieć. Zachęcamy także do przygotowania metadanych w języku angielskim niezależnie od tego, w jakim języku jest treść deponowanych plików.